Skrzynki pocztowe na listy – jaką wybrać i czym się różnią?
Spis treści
Skupmy się przede wszystkim na materiale
Im lepszy materiał, tym większa wytrzymałość naszej skrzynki na listy. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na dany model, weźmy w pierwszej kolejności pod uwagę materiał, z jakiego ma zostać wykonana skrzynka. Tu też musimy uwzględnić miejsce, gdzie będzie się ona znajdowała. Jeśli będzie na zewnątrz, to musimy wybrać taką, by chroniła naszą korespondencję przed niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych, a także przed kradzieżą. W związku z tym musi być ona nie tylko dobrze zabezpieczona, ale również wykonana z materiału odpornego na wszelkie opady i mrozy.W tym celu najlepszym wyborem będzie stal nierdzewna lub stal kwasoodporna. Często zresztą te dwa terminy są stosowane wymiennie, po zmianie norm – z PN-71/H-86020 na normę europejską PN-EN 10088. Skrzynki na listy wykonane z tego materiału charakteryzują się przede wszystkim świetną wytrzymałością, ale także niską ceną. Dokonując wyboru upewnijmy się jednak, czy nasza skrzynka na pewno należy do tej grupy, ponieważ łatwo ją pomylić ze zwyczajną, stalową skrzynką, które niestety nie będzie już odporna na korozję i nie sprawdzi się na zewnątrz.Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli skrzynka będzie znajdował się w budynku. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się deweloperzy budujący bloki, apartamentowce czy dokonujący renowacji starych kamienic. Wówczas też często wybieranym materiałem jest aluminium. Wykonane z niego skrzynki są bardzo lekkie oraz mogą występować w przeróżnych kształtach i modyfikacjach. Dzięki temu bez problemu będziemy w stanie wybrać skrzynkę w stu procentach spełniającą wszelkie wymagania budynku. To jednak nie wszystko. Dużą zaletą aluminium jest również odporność na rdzę, z kolei zastosowanie dodatkowej powłoki gwarantuje zwiększoną wytrzymałość.Jeśli z kolei naszym głównym celem jest design i oryginalność, to możemy zdecydować się na projekt indywidualny. Jedną z takich firm, która decyduje się na wykonywanie spersonalizowanych skrzynek na listy jest PJK GRUPA, która poza oryginalnymi pomysłami, gwarantuje również dostępność wszelkich części zamiennych oraz obsługę serwisową na terenie całej Europy. Korzystając z oferty PJK GRUPA możemy otrzymać skrzynkę na listy ze stali lakierowanej, stal nierdzewnej H17, kwasoodpornej V2A i V4A, jak również ze szkła hartowanego.Jakie rodzaje skrzynek na listy wyróżniamy?
W ofercie producentów mamy obecnie wiele ciekawych i oryginalnych rozwiązań, dzięki czemu deweloperzy mogą w pełni dostosować zarówno miejsce, jak i aranżację. Do najczęściej wybieranych rodzajów skrzynek zaliczamy:Skrzynki natynkowe
Skrzynki natynkowe to jeden z najbardziej popularnych typów skrzynek na listy. Najczęściej są one mocowane na śruby lub za pomocą kołków rozporowych do elewacji. PJK GRUPA w swojej ofercie posiada bogaty zestaw skrzynek natynkowych, wykonanych ze stali kwasoodpornej, stali nierdzewnej, a także tej lakierowanej. Wybór oczywiście powinien być uzależniony od miejsca, gdzie dana skrzynka będzie zamontowana. Skrzynki natynkowe do montażu zewnętrznego muszą być bowiem odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Modele ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej zapewnią nie tylko odpowiednie zabezpieczenie korespondencji, ale również zachowają estetyczny wygląd przez wiele lat.Skrzynki podtynkowe
Skrzynki lokatorskie podtynkowe, to coraz bardziej popularna opcja, szczególnie w nowym budownictwie. Bez dwóch zdań ogromnym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność miejsca na klatce schodowej, a także estetyka samego miejsca. Skrzynki na listy mocowane podtynkowo nie zabierają bowiem przestrzeni na korytarzu i nie muszą być przykręcane do ściany. Ich montaż ogranicza się do wmurowania całego modułu. Skrzynki podtynkowe najczęściej są wykorzystywane wewnątrz budynku, ale podobnie jak w przypadku skrzynek natynkowych PJK GRUPA oferuje moduły wykonane ze stali kwasoodpornej, nierdzewnej i lakierowanej. Ponadto dzięki temu, że wszystkie wykonywane skrzynki podtynkowe są systemowymi, to tez mamy możliwość zamówienia dowolnej konfiguracji całego zestawu.Skrzynki wolnostojące
Wśród licznych dostępnych wersji skrzynek na listy, przeznaczonych do budownictwa lokatorskiego, bardzo ciekawym rozwiązaniem mogą być skrzynki wolnostojące, które często są również nazywane skrzynkami na nodze lub skrzynkami ogrodowymi. Skrzynki wolnostojące dostępne są w kilku wariantach, dzięki czemu możemy dostosować je pod względem gabarytowym, ale również funkcjonalnym. Niejednokrotnie spotykamy się bowiem z sytuacją, gdzie tego rodzaju skrzynki wyposażone są w górną klapę, przeznaczoną do umieszczania paczek o większych gabarytach. Jako że skrzynki wolnostojące mocowane są najczęściej do podłoża bloków, to też producenci na życzenie dewelopera mogą zamontować daszek, który dodatkowo chroni cały moduł przed warunkami atmosferycznymi.Skrzynki przelotowe
Ten rodzaj skrzynek pocztowych to idealne rozwiązanie dla posiadaczy posesji, gdzie znajduje się ogrodzenie z częścią murowaną, wewnątrz której istnieje możliwość zamontowania właśnie takiej skrzynki. Innym rozwiązaniem jest jeszcze zastąpienie skrzynką przerzutową skrzynek natynkowych. Zamontowana po zewnętrznej stronie skrzynka przerzutowa da możliwość wrzucenia korespondencji od zewnątrz, ale odebrania jej bez konieczności wychodzenia z budynku. Takie rozwiązanie to znacznie zwiększone bezpieczeństwo przechowania korespondencji, ponieważ nie ma możliwość ingerencji przez osoby niepożądane. Ponadto obecnie montowane skrzynki przerzutowe bardzo dobrze komponują się z wnętrzem i stanowią element wykończeniowy. Nowoczesne skrzynki z wrzutem, wyposażone są najczęściej w wąski i elegancki panel frontowy z otworem listowym, który idealnie komponuje się z większością współczesnych aranżacji, stanowiąc spójną wizualnie całość.A może nowoczesne rozwiązania, które znacznie ułatwią życie?
O obecnych czasach wiele osób prowadzi tryb życia uniemożliwiający częste przebywanie w domu, szczególnie w ciągu dnia. Na szczęście, potrzeba jest matką wynalazków i również z tym problemem sobie poradziła. PJK GRUPA we współpracy z Pakomatic stworzyła nowoczesne i wygodne skrzynki paczkowe oraz listowe, które mogą być w pełni zintegrowane i funkcjonalne z danym budynkiem czy nawet niewielkim osiedlem apartamentowców. W pierwszej skojarzeniu, takie rozwiązanie może się nieco kojarzyć z doskonale nam znanymi paczkomatami. Funkcjonalność Pakomatic Tetris jest jednak nieco inna. W końcu paczki dostarczane przez kurierów nie trafiają do paczkomatów. Ponadto mogą być one znacznie oddalone od naszego miejsca zamieszkania. W przypadku współpracy PJK GRUPA i Pakomatic mamy pewność, że każda adresowana do nas przesyłka trafi prosto pod nasz apartament czy mieszkanie.CO WYRÓŻNIA PAKOMATIC PJK?
- OBSŁUGA PACZEK – od teraz w takiej skrzynce mogą znaleźć się wszystkie przesyłki, przekraczające gabarytowo otwór wrzutki listowej. Umieszczanie paczki odbywa się w pełni bezpiecznie, poprzez otwarcie drzwiczek zabezpieczonych specjalnym zamkiem Pakomatic. Taki system umożliwia dostęp do skrzynek tylko uprawnionym do tego kurierom.
- INTEGRACJA – Skrzynki PJK Pakomatic instalowane są już na etapie deweloperskim, dzięki czemu możemy precyzyjnie umieścić cały moduł z uwzględnieniem wszystkich mieszkań w lokalu.
- WSPÓŁDZIELENIE SKRZYNEK – Pakomatik zapewnia wspólną pulę skrzynek dla wszystkich mieszkańców. Dzięki temu oszczędzane jest miejsce i środki pieniężne.
- ŁATWOŚĆ OBSŁUGI – Skrzynki PJK Pakomatik są tak proste w obsłudze, że poradzi sobie z nimi praktycznie każdy. Wystarczy bowiem wpisać na klawiaturze otrzymany wcześniej kod PIN. Nie musimy również w tym celu mieć dostępu do internetu.
- INTELIGENTNY ZAMEK – Całość obsługiwana jest jedynie za pomocą telefonu i klawiatury znajdującej się na skrzynce.
- PRZEMYŚLANY I OPTYMALNY DOBÓR – Żeby doskonale zoptymalizować obsługę przesyłek, w całym module dobierane są różne rozmiary skrzynek. Takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować i zintegrować system wysyłkowy. Każdy z deweloperów ma również możliwość skorzystania ze specjalnego kalkulatora, który jest w stanie odpowiednio dobrać zarówno rozmiary, jak i liczbę skrytek do budynku.