W dzisiejszych czasach, w których e-commerce i szeroko rozumiane zakupy przez internet stają się jeszcze bardziej powszechne, skuteczne pakowanie i wysyłka to kluczowe elementy biznesowego sukcesu. Nieprzerwanie jednak największą popularnością wśród sprzedawców cieszą są kartonowe packboxy, w przypadku których co prawda zmienia się technologia wytworzenia, ale cały czas mają one za zadanie skutecznie i bezpiecznie przechować zakupiony przez nas towar. W związku z tym, poniżej przyjrzymy się temu, dlaczego kartnowe packboxy są takie efektywne i jakie korzyści przynoszą zarówno sprzedawcom, jak i klientom.

Packbox

Dlaczego packboxy są tak popularne?

Jak już wspomnieliśmy, kartonowe packboxy nieprzerwanie od wielu lat cieszą się ogromną popularnością w branży e-commerce. Praktycznie każdy sklep wysyłający swoje towary musi być wyposażony w takie opakowania. Dlaczego zatem do tej pory cieszą się one tak ogromnym powodzeniem i nie są wypierane przez inne rozwiązania opakowaniowe?

Ekologiczne opakowania

Kartony packboxowe, zwane również często w branży kartonami z systemem zapakuj-wyślij, to ekologiczne opakowania, które najczęściej składają się z materiałów przyjaznych dla środowiska. W przeciwieństwie do tradycyjnych opakowań jednorazowych, kartony packboxowe mogą być więc wielokrotnie wykorzystywane, co przyczynia się do ograniczenia ilości generowanych odpadów.

Modułowa konstrukcja dla elastycznego pakowania

Jedną z kluczowych cech kartonowych packboxów jest ich modułowa konstrukcja. To oznacza, że opakowanie można dostosować do różnych rozmiarów produktów, co sprawia, że są one idealne dla przedsiębiorców sprzedających produkty o zróżnicowanych kształtach i wymiarach. Taka elastyczność ułatwia pakowanie różnorodnych produktów w jednym rodzaju opakowania.

Szybkość i efektywność procesu pakowania

Kartony packboxowe zostały zaprojektowane z myślą o szybkości i łatwości obsługi. Dzięki temu proces pakowania staje się bardziej intuicyjny, a pracownicy magazynu mogą szybko i efektywnie przygotować przesyłki do wysyłki. To istotne, zwłaszcza w przypadku dużych ilości zamówień.

Ochrona przesyłki

Mimo swojej lekkości i elastyczności, kartony packboxowe oferują również doskonałą ochronę dla produktów podczas transportu. Wytrzymały materiał, z którego są wykonane, chroni zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi, szczególnie jeśli wokół ścianek zastosujemy dodatkowe zabezpieczenie w postaci folii bąbelkowej lub styropianu. Ponadto łatwość szczelnego zamknięcia i sklejenia zapewnia, że opakowanie pozostanie zamknięte podczas całego procesu dostawy.

Brandowanie i personalizacja

Kartony packboxowe stanowią także doskonałą przestrzeń do promocji marki. Dostępność powierzchni do nadruku umożliwia przedsiębiorcom personalizację opakowań zgodnie z ich wizualną identyfikacją. To nie tylko w bardzo tani i prosty sposób buduje rozpoznawalność marki, ale także sprawia, że doświadczenie otwierania paczki staje się bardziej przyjemne dla klienta.

Zadowolenie Klienta

Dla klientów otrzymujących zamówienie w estetycznym, solidnym opakowaniu, doświadczenie zakupowe staje się pozytywne. Zadowoleni klienci są bardziej skłonni do powrotu i polecenia sklepu innym. Kartony packboxowe wspierają zatem budowanie lojalności wśród klientów.

Packbox wiele ma imion i wiele rodzajów tektury

Do produkcji kartonowych packboxów najczęściej wykorzystuje się tekturę falistą, która składa się z zewnętrznych, gładkich arkuszy papieru oraz pofalowanych arkuszy wewnętrznych. Warto jednak nadmienić, że samo tworzenie takiego opakowania nie jest proste i można je wykonać na wiele sposobów. Każde takie opakowanie różni się wówczas specyfikacją techniczną oraz właściwościami praktycznymi.

Do wyboru mamy trzy rodzaje tektur:

  • Tektury 2-warstwowe,
  • Tektury 3-warstwowe,
  • Tektury 5-warstwowe.

W pierwszym przypadku sprawa jest prosta, ponieważ packbox składa się wyłącznie z jednej warstwy wewnętrznej pofalowanej oraz jednej warstwy gładkiej. Nieco inaczej wygląda to w przypadku tektury 3-warstwowej, kiedy to mamy do czynienia z jednej warstwy pofalowanej i dwóch warstw gładkich. W tym przypadku mamy również trzy rodzaje fal:

  • C, czyli falę o wysokości od 3 do 3,7 mm,
  • B, czyli falę o wysokości od 2,5 do 3 mm,
  • E, czyli tzw. mikrofalę, która ma wysokość o 1,1 do 1,7 mm.

Jeszcze inaczej cały układ wygląda w przypadku tektury 5-warstwowej. Składa się ona bowiem z aż trzech gładkich warstw papieru oraz dwóch warstw papieru pofalowanego. Taki karton charakteryzuje się przede wszystkim dużą sztywnością. Używa się go zazwyczaj do wytwarzania packboxów o dużych gabarytach, gdzie transportowane będą ciężkie towary, często odseparowane przekładkami. Po rogach stosuje się również narożniki o dużej wytrzymałości. W tym przypadku zazwyczaj używane są dwa rodzaje fal:

  • BE, czyli fala o wysokości od 3,6 do 4,7 mm,
  • BC, czyli fala o wysokości od 5,5 do 6,7 mm.

To nie koniec, jeśli chodzi o produkcję packboxów. Bardzo istotnym czynnikiem jest bowiem również wyrób tektury o odpowiedniej gramaturze. W przypadku tektur 3-warstwowych stosuje się składy o gramaturze od 280 do nawet 600 g/m2. Jeśli mówimy z kolei o tekturze 5-warstwowej, to tu mamy parametry na poziomie od 570 do aż 1600 g/m2! Tektura z wysoką falą charakteryzuje się gównie lepszą sprężystością i oczywiście większą sztywnością. Co za tym idzie, towar jest lepiej zabezpieczony.

Tekturę z niską falą wyróżnia z kolei odporność na zgniatanie płaskie, dzięki czemu takie opakowanie jest bardziej odporne na uderzenia czy przebicia. Dzięki temu opakowania wykonane w ten sposób lepiej nadają się do zadrukowania. Na koniec musimy również wspomnieć o tym, jaki rodzaj papieru używa się do produkcji tektury, a także jakie rodzaje opakowań z tektur falistych możemy wyróżnić.

Jeśli chodzi o papier, to stosowane są przede wszystkim papiery makulaturowe, papiery typu kraftliner, czyli tektura dopuszczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością, a także papiery typu tesliner, które są wytrzymalsze od tych pierwszych (wyłącznie z domieszką makulatury). Do najczęściej stosowanych opakowań z tektur falistych zaliczamy z kolei:

  • Opakowania fasonowe,
  • Opakowania kaszerowane,
  • Pudła klapowe,
  • Opakowania wykonane metodą wykrawania za pomocą wykrojników,
  • Opakowane wykonane za sprawą maszyn przestawnych bez konieczności użycia wykrojników,
  • Połączenia tektury falistej z drukiem offsetowym,
  • Dodatki do opakowań,
  • Narożniki.
  • Kratownice,
  • Wkładki i przekładki.
Menu