Automaty paczkowe

W czasie pandemii e-commerce przeżywał swój rozkwit, a dostarczanie paczek nie stanowiło dla kurierów większego problemu, ponieważ wszyscy byliśmy w domach. Po pandemii pozostał nawyk zakupów przez Internet, ale my wróciliśmy do codziennych obowiązków. W związku z czym, gdy dzwoni kurier, zazwyczaj jesteśmy w pracy. Oto jak odebrać paczkę od kuriera, gdy nie ma nas w domu?

Automaty paczkowe

W jakich godzinach pracują kurierzy?

Kurierzy, z zależności od firmy zazwyczaj rozwożą paczki w dni robocze w godzinach od 8 do 18, czyli wtedy kiedy większość z nas jest w pracy, w szkole lub na uczelni. Zdarzają się firmy kurierskie, które dostarczają paczki do godziny 20, a nawet do 22.

Wiele firm kurierskich, aby usprawnić proces dostawy, informuje swoich klientów mailowo lub smsowo o przewidywanych godzinach dostawy, a także dodatkowo przesyła numer do kuriera, który będzie dostarczał paczkę. Dzięki temu możemy spróbować przełożyć godzinę lub termin dostawy, ewentualnie uzgodnić z kurierem, gdzie może zostawić paczkę podczas naszej nieobecności np. w packboxie lub paczkoporcie na naszej posesji, u sąsiada, w pobliskim sklepie lub punkcie odbioru.

Coraz częściej można spotkać się także z możliwością przekierowania paczki za pośrednictwem odnośnika w wiadomości mailowej. W ten sposób możemy zmienić adres dostawy np. na adres firmy, w której pracujemy lub na najbliższy punkt odbioru, czy też automat paczkowy danej firmy kurierskiej.

Czy kurier zawsze dzwoni?

To czy kurier zadzwoni kilka minut przed dostarczeniem przesyłki, jest uwarunkowane standardem dostawy, jaki wybrał nadawca. W zdecydowanej większości przypadków kurierzy dzwonią, rzadziej wysyłają SMS o planowanych godzinach dostarczenia paczki.

Jedzie kurier — a mnie nie ma w domu.

Co jeśli przyjedzie kurier, a mnie nie będzie w domu? To częsta udręka osób, które na co dzień pracują poza domem — niepotrzebnie. Kurierzy najczęściej przed dostarczeniem paczki dzwonią, w związku z czym mamy kilka możliwych rozwiązań.

Pierwsze z nich, to dostarczenie paczki do miejsca naszej pracy. Gdy kurier zadzwoni, warto zapytać, czy mógłby zamiast pod nasz adres zamieszkania, dostarczyć paczkę do firmy, w której pracujemy. Możemy też od razu, podczas zakupu podać adres firmy lub jeśli istnieje możliwość, wcześniej przekierować paczkę (o ile pracodawca zezwala na odbiór prywatnych paczek w siedzibie firmy).

Druga opcja to odbiór paczki kolejnego dnia. Większość firm kurierski po pierwszej nieudanej próbie doręczenia paczki, podejmuje kolejną następnego dnia roboczego. Stąd, nawet jeżeli nie będzie nas w domu, możemy poprosić kogoś o odbiór paczki np. sąsiada lub ochronę budynku. W takiej sytuacji, gdy zadzwoni kurier, wystarczy go poinformować, komu może zostawić paczkę. Należy jednak pamiętać, że kurier zgodnie z prawem, może nie wyrazić zgody na pozostawienie paczki osobie trzeciej, która nie zamieszkuje pod naszym adresem.

W przypadku, gdy nie możemy odebrać paczki, a także nie ma możliwości, aby ktoś za nas ją odebrał, możemy przekierować paczkę do punktu odbioru lub automatu paczkowego firmy kurierskiej.

Gdzie kurier może zostawić paczkę?

Obowiązkiem kuriera jest dostarczenie przesyłki pod wskazany adres bezpośrednio do adresata, lub pozostawienie jej osobie, która mieszka pod danym adresem wspólnie z adresatem. W praktyce zdarza się jednak, że kurierzy pozostawiają paczki pod drzwiami, pod bramą, a nawet u sąsiada lub w pobliski sklepie. Jest to akceptowalne rozwiązanie, pod warunkiem, że zostało ono wcześniej z nami uzgodnione. Taka sytuacja, nie powinna mieć jednak miejsca, bez naszej wiedzy i zgody.

Automaty paczkowe.

Komercyjne automaty paczkowe

Packbox, paczkoport, czy też automat pocztowy nazywane potocznie paczkomatami, to skrytki pocztowe, które służą do nadawania i odbierania przesyłek. Obsługują je firmy kurierskie, a ze względu na komfort klientów są dostępne w różnych miejscach, takich jak centra handlowe, parkingi, stacje benzynowe czy przystanki autobusowe.

Automaty paczkowe umożliwiają łatwe i wygodne odbieranie przesyłek, bez konieczności czekania na kuriera lub dostarczenia paczki do placówki pocztowej. Aby skorzystać z paczkomatu, należy wybrać odpowiedni punkt odbioru podczas składania zamówienia w sklepie internetowym. Następnie paczka jest dostarczana do paczkomatu, a adresat ma określony czas na jej odebranie, przy użyciu kodu odbioru, który otrzymał w SMS lub e-mailu.

Prywatne automaty paczkowe

Coraz częściej na prywatnych posesjach, osiedlach i w blokach mieszkalnych można spotkać specjalne automaty paczkowe PAKOMATIC PJK do odbioru paczek. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu kurier może bezpiecznie pozostawić naszą paczkę, gdy nie ma nas w domu.

Prywatny automat pocztowy działa na podobnej zasadzie jak komercyjne paczkomaty, z tym że jest on przeznaczony jedynie do odbioru paczki. Kurier pozostawia paczkę, a odbiorca otrzymuje od niego specjalny pin, który otwiera skrytkę z przesyłką.

Menu