Vendingowe maszyny

Maszyny vendingowe, które też bardzo często nazywane są po prostu automatami vendingowymi, to urządzenia, które w Polsce z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda na świecie, a szczególnie w Japonii panuje na nie nieprzerwanie ogromna moda, ale również i w naszym kraju służą one do dystrybucji coraz większej liczby produktów, takich jak napoje, jedzenie, a nawet lekarstwa czy kosmetyki. Ich największą zaletą bez dwóch zdań jest wygoda i szybkość transakcji przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Nie ma konieczności obsługi przez sprzedawcę dlatego też automaty vendingowe są dość tanie w utrzymaniu.

vendingomaty

Warto jednak mieć na uwadze, że korzystanie z maszyn vendingowych wiąże się też mimo wszystko z pewnymi kosztami, począwszy od ich amortyzacji, przez wyposażenie i aż po zużycie prądu. Jak to jednak wygląda w praktyce? Przekonajmy się.

Czym dokładnie są maszyny vendingowe?

Maszyny vendingowe to nic innego jak konstrukcje samoobsługowe, które zazwyczaj znajdują się w miejscach publicznych, galeriach handlowych, dużych firmach, szkołach, korporacjach i innych instytucjach. Do automatów vendingowych może zaliczyć, chociażby automaty z gorącymi i zimnymi napojami, automaty z przekąskami, ale również maszyny wydające obiady, przekąski, a nawet produkty kosmetyczne i medyczne. Jak więcej widzimy, tego rodzaju maszyny zapewniają nam błyskawiczny dostęp do różnorodnej oferty, która często jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb społeczeństwa na danym obszarze – inne produkty znajdziemy bowiem automatach vendingowych umieszczonych w szkole, a inne w maszynach znajdujących się w korporacji czy w szpitalu.

Podsumowując więc, vendingowe maszyny służą nam do szybkiej, prostej i bezobsługowej sprzedaży produktów spożywczych, kosmetycznych czy medycznych. Najczęściej możemy w nich zapłacić zarówno gotówką, jak i kartą co jeszcze bardziej ułatwia cały proces zakupowy.

Dlaczego warto stosować maszyny vendingowe i w jakich miejscach je umieszczać?

Maszyny vendingowe stanowią doskonałe rozwiązanie, choć ich dostępność i rozwinięcie w kraju nie jest jeszcze tak szeroka, jak w innych rozwiniętych krajach na całym świecie. Jest to bowiem proste i elastyczne rozwiązanie, które można dostosować do swoich własnych potrzeb. Automaty vendingowe oferują wiele korzyści, takich jak dostępność produktów o każdej porze dnia i możliwość płacenia kartą. Wszystkie oferowane w nich kanapki, przekąski czy napoje są świeże i najwyższej jakości. Wprowadzając maszynę vendingową do siedziby firmy, zapewniamy z pewnością zwiększoną efektywność i wydajność swojego zespołu, co przekłada się na ogólną jakość funkcjonowania firmy.

Automaty vendingowe sprawdzają się w wielu miejscach użyteczności publicznej, takich jak biurowce, hotele, urzędy, duże przedsiębiorstwa, ale też szkoły uczelnie czy szpitale. Kluczowym czynnikiem jest obecność dużej liczby osób w takich miejscach. Dzięki automatycznym maszynom klienci mogą w każdej chwili skorzystać z dostępnych produktów. W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest naprawdę szybkie, nie zawsze mamy czas na przygotowywanie posiłków. Wówczas vendingomaty stają się idealnym rozwiązaniem. Pozwalają pracownikom w firmach czy osobom w miejscach użyteczności publicznej na korzystanie z posiłków lub kawy w dowolnym momencie.

Jakie mamy rodzaje maszyn vendingowych?

Wszędzie tam, gdzie jest popyt, znajdują się też nowe rozwiązania, które usprawniają działanie obecnych. Dlatego też aktualnie mamy do wyboru kilka różnych rodzajów vendingomatów. Możemy wybierać, chociażby z:

Automatów bębnowych

Jest to najpopularniejszy rodzaj maszyn vendingowych na rynku. Mieści on wiele produktów na niewielkiej przestrzeni. Mechanizm opiera się z kolei na rotującym bębnie oraz skrytce w stożkowym kształcie. Taki mechanizm jest uruchamiany w momencie uiszczenia odpowiedniej opłaty i wyboru konkretnego bębna. Liczba poziomów maszynie i szerokość skrytek może być z kolei indywidualnie dopasowywana do potrzeb Klienta.

Automatów szufladkowych

Ten rodzaj maszyny polega na wykorzystaniu mechanizmu szufladkowego i zarządzania zwrotami. Taki rodzaj automatu rzadko wykorzystywany jest jednak w miejscach, gdzie sprzedajemy posiłki i napoje. Częściej znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie coś wypożyczamy i następnie zwracamy.

Automatów skrytkowych

Taki rodzaj maszyn vendingowych składa się ze specjalnych szafek, w których możemy umieszczać przedmioty o różnych gabarytach, w tym opakowania zbiorcze lub duże narzędzia. Ten rodzaj automatów także częściej używany jest w takich miejscach jak siłownie czy lotniska.

Automatów typu wrzutnia

Są to maszyny, które nie służą do wydawania produktów, a do ich zwracania. Takie urządzenie sprawdza się doskonale np. w zakładach pracy, gdzie pracownicy zwracają odzież roboczą, czy też w sklepach, gdzie jest możliwość dokonywania bezobsługowych zwrotów.

Vendingowe maszyny – z jakiego materiału są wykonywane?

Vendingomaty to powszechny widok w wielu miejscach, od biurowych korytarzy po centra handlowe. Jednym z istotnych aspektów ich konstrukcji jest materiał, z jakiego są wykonane. Wybór odpowiednich materiałów ma bowiem finalnie znaczący wpływ na trwałość, wytrzymałość oraz ogólną jakość maszyn vendingowych.

Większość automatów vendingowych jest wykonywana z trwałych materiałów, takich jak stal nierdzewna. To popularny wybór ze względu na jej odporność na korozję, co jest kluczowe, biorąc pod uwagę potencjalny kontakt z płynami czy niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (w przypadku, gdy maszyna stoi na zewnątrz lub pod wiatą). Stal nierdzewna jest również stosunkowo łatwa do czyszczenia, co jest istotne w przypadku maszyn obsługujących jedzenie i napoje.

Innym chętnie wybieranym materiałem jest ponadto aluminium. Jest ono znacznie lżejsze od stali nierdzewnej, co może ułatwiać przenoszenie i konserwację maszyn vendingowych. Jednakże aluminium może być mniej odporne na korozję, więc jego zastosowanie zależy od rodzaju środowiska, w którym maszyna będzie eksploatowana.

Obudowy maszyn vendingowych są także często wyposażone w panele z tworzyw sztucznych, które są łatwe w konserwacji i odporne na uderzenia. Tworzywa sztuczne umożliwiają ponadto różnorodność kształtów i wzorów, co pozwala na dostosowanie wyglądu maszyny do określonego otoczenia.

Ile prądu zużywają maszyny vendingowe?

W dobie ciągle rosnących cen prądu, zużycie energii w przypadku maszyn vendingowych także ma dość duże znaczenie – szczególnie jeśli myślimy o zarabianiu na nich. Warto mieć na uwadze, że zużycie prądu przez automaty vendingowe jest zależne od kilku czynników. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Rodzaj automatu,
  • Wielkość automatu,
  • Sposób przechowywania przedmiotów (chłodzenie lub podtrzymywanie temperatury),
  • Częstotliwość użytkowania,
  • Dodatkowe funkcje.

Średnio jednak możemy przyjąć, że przeciętna maszyna vendingowa zużywa rocznie 300 – 400 kWh. To jaki finalnie wyjdzie koszt, zależy jednak również od aktualnej ceny za 1 kWh. Ta z kolei różni się od cen prądu w danym okresie i firmy dostarczającej energię elektryczną.

Menu